Свинцево-кислотні акумулятори промислового призначення

Свинцево-кислотні акумулятори (Lead Acid Batteries) мають пластини з активними матеріалами на базі свинцю та електроліт на базі розчину сірчаної кислоти.

Конструктивно поділяються на заливні вентильовані (обслуговуються) та герметизовані рекомбінаційні (не обслуговуються).

 

Стаціонарні заливні вентильовані свинцево-кислотні акумулятори

 

У заливних (обслуговуваних) вентильованих акумуляторах електроліт заливається в елементи через отвір у верхній частині контейнера, через цей же отвір доливається дистильована вода в процесі експлуатації.

Акумулятори даного типу найчастіше виготовляються у вигляді 2-В елементів і мають ємність до 3000-4000 Аг, але для ємностей менше 250 - 300 Аг нерідко є також 6-В та 12-В моноблоки. (Детальніше про заливні вентильовані свинцеві акумулятори)

Заливні вентильовані акумулятори поділяються за типом використовуваних пластин на наступні основні види:

1. GroE (іноді називаються Plante, в обох випадках - за іменами винахідників) - із суцільними пластинами зі свинцю дуже високої чистоти; термін служби в буферному режимі при Т = 20оС до 25 років.
Вартість - дуже висока.

2. OPzS - c трубчастими позитивними і плоскими намазними негативними пластинами; термін служби в буферному режимі при 20оС - від 15 до 20 років. Одним з передових світових виробників акумуляторів типу OPzS є компанія EverExceed.
Вартість - середня.

3. OGi - c плоскими намазними позитивними і негативними пластинами; термін служби в буферному режимі при 20оС - до 10-12 років.
Вартість - середня або трохи нижче.

Свинцево-кислотні герметизовані клапанно-рекомбінаційні акумулятори (VRLA)

Акумулятори цієї групи часто позначають скорочено VRLA (Valve Regulated Lead Acid, в перекладі з англ. Клапано-Регульовані Свинцево-кислотні) або ж SLA (Sealed Lead Acid- Герметизовані Свинцево-кислотні). Акумуляторні батареї даного типу бувають, в залежності від виконання, різної ємності: від 1 до 300 Аг для 6-В та 12-В моноблоків, і аж до 4000 Аг для 2-В елементів.

Особливість акумуляторів типу VRLA - відсутність необхідності доливання води протягом усього терміну служби і практично повна відсутність виділення газів (водню і кисню) - продуктів електролізу води, що входить до складу електроліту. Тому їх нерідко називають герметизованими необслуговуваними. Незначне обслуговування, тим не менш, необхідно: перш за все, візуальний огляд, протирання від пилу, підтяжка з'єднань і контроль напруги.

Завдяки особливостям конструкції і складу матеріалів пластин, сепараторів і електроліту продукти електролізу води - молекули водню і кисню - в акумуляторах даного типу рекомбинируют, перетворюючись в молекули води і повертаючись до складу електроліту.

Коефіцієнт рекомбінації при нормальних умовах експлуатації досить високий і може досягати> 99%. Тому лише дуже незначна частина непрорекомбініровавшіх газів накопичується всередині корпусу акумулятора і потім при перевищенні заданого рівня тиску стравливается в атмосферу через спеціальні клапани.

Тому в більшості випадків акумулятори VRLA можуть експлуатуватися в складі електроживлення та ін. обладнання в приміщеннях без примусової вентиляції - буде достатньо лише природного. Проте існують нормативи розміщення акумуляторів в шафах і приміщеннях, що розраховуються за формулами виробників.

Електроліт в акумуляторах VRLA знаходиться в зв'язаному стані.

Залежно від способу іммобілізації електроліту акумулятори поділяються на дві основні групи - AGM акумулятори та GEL (гелеві акумулятори), з якими ви можете прочитати, натиснувши на відповідні посилання.

Нерідко споживачі, і навіть деякі «горе-продавці» в силу своєї технічної непоінформованості називають гелеві акумулятори «гелієвими». Це є помилкою, оскільки газ Гелій (Не) не має ні найменшого відношення до акумуляторної галузі. Детальніше про це Ви можете прочитати в статті «Гелієві акумулятори - руйнування міфу. Порівняння гелевих та AGM батарей».

За типом пластин є кілька варіацій акумуляторів VRLA.

Перш за все, велика частина як АGM, так і GEL акумуляторів випускається з плоскими намазними пластинами, які можуть мати відмінності по товщині, структурою і складом активних матеріалів. (Детальніше про акумулятор з плоскими намазними пластинами ...)

Крім того, деякі виробники (в т.ч. і EverExceed) пропонують акумуляторні батареї AGM спеціального виконання з можливістю підвищеної короткостроковій енерговіддачі - так званий тип HIGH RATE. Дані акумулятори оптимізовані для роботи в ДБЖ. Вони можуть мати й інше позначення. Такі акумулятори виконані за технологією VRLA AGM (з рідким електролітом, адсорбованим в мікропористий сепаратор), але мають підвищену енергоємність і здатні віддати великий струм при розряді невеликої тривалості (високоинтенсивний розряд зазвичай за час до 30 хв.). НR-батареї можуть розвивати велику потужність при коротких розрядах, а для умов тривалого розряду (кілька годин) мають ємність, порівнянну з акумуляторами стандартного AGM-виконання при тих же габаритах. Велика питома потужність таких АКБ досягається за рахунок застосування більш тонких пластин або з розвиненою структурою їх поверхні, а також завдяки деяким варіацій складу активних матеріалів пластин.

Акумулятори типу HR трохи дорожче стандартних VRLA AGM, але особливо там, де потрібена малий час автономності та критичний чинник питомої потужності. З АКБ, виконаної за технологією High Rate, можна досягти більш високих потужних параметрів і за рахунок цього заощадити, відмовившись від акумулятора стандартного типу більшої місткості.

Треба сказати, що оптимізовані для застосування в ДБЖ акумулятори мають перевагу перед стандартними VRLA-батареями при розряді невеликої тривалості. Якщо його час більше 30-40 хв., То показники акумуляторів обох типів порівнюються, і оптимізована АКБ втрачає свою перевагу над стандартною за рахунок відносно більш високої вартості.

Крім плоских пластин застосовуються трубчасті (аналогічні OPzS) в поєднанні з гелевим електролітом (OPzV-тип). Акумулятори цього типу застосовуються в режимах глибоких розрядів середньої і великої тривалості, мають невисокі динамічні характеристики, але високі показники циклічності.

По терміну служби (а також показниками якості і надійності) акумулятори поділяються на різні категорії відповідно до класифікації ЕUROBAT (асоціація європейських виробників акумуляторів). Акумулятори категорій більшого терміну служби мають і більшу надійність, а також кращу віддачу своїй ємності вже з перших циклів заряду-розряду.

За конструктивним виконанням акумулятори VRLA діляться на 2-В елементи і 4-В, 6-В, 8-В та 12-В моноблоки, а також розрізняються по розташуванню полюсних терміналів. Так, у більшості виробників (в т.ч. і EverExceed) поряд зі звичайними акумуляторами з полюсними терміналами на верхній кришці є тип акумуляторів з фронтальним розташуванням терміналів (фронт-термінальні акумулятори), що зручно для стійкового/шафового розміщення акумуляторів, з'єднання їх один з одним і обслуговування/контролю.

Корпуси акумуляторів VRLA зазвичай виготовлені з удароміцного термостійкого пластика ABS (стандарт UL94 HB), деякі виробники (в т.ч. і EverExceed) опционно пропонують вогнестійкий (не поширює горіння) АBS відповідно до стандарту UL94 VO.

Компанія «Пульсар Лімітед», ексклюзивний представник «EverExceed Industrial Company Limited», одного з найбільших світових виробників акумуляторних батарей промислового типу, сонячних батарей, ДБЖ, зарядно-випрямних пристроїв та іншої електротехнічної продукції, пропонує на ринку України високоякісні промислові акумуляторні батареї різного виконання і типу (практично всі з перерахованих вище), а також професійний сервіс по підбору, проектуванню, монтажу, вводу в експлуатацію та подальшого обслуговування рішень будь-якого рівня складності.

Пульсар Лімітед - Енергія для Кращого Життя!



Залиште свій коментар








© Pulsar Ltd., 2024