До питання про вибір промислових акумуляторів для застосування в енергетиці

Незважаючи на те, що на українському ринку не спостерігається недолік в пропозиціях промислових акумуляторів, не можна впевнено стверджувати, що ці пропозиції завжди відповідають оптимальному призначенню, вимогам технічної доцільності, якості і надійності і при всьому виправдані з фінансової точки зору. Нерідко вибір такого обладнання користувачами проводиться консервативно і без урахування сучасних досягнень акумуляторної науки і техніки, іноді - під впливом неадекватної реклами та лобіювання певних типів і брендів обладнання, і найчастіше, на жаль, - за ціновою ознакою: іноді за найменшою ціною (аби «щось» називалося акумулятором), а іноді - навпаки - за максимальною (згідно впроваджуваного тієї ж рекламою в свідомість покупців «принципу», що хороша продукція повинна бути тільки дуже дорогою).

Акумулятори, що застосовуються в сфері енергетики, вибираються за специфічними критеріями, найчастіше відмінним від тих, що застосовуються, скажімо, в телекомунікаціях. Проте, гнучкий і зважений вибір з урахуванням новинок на акумуляторному ринку може виявитися корисніше прямого і звичного.

Наприклад, акумуляторні батареї (АБ) для енергетики (ГЕС, ТЕЦ, підстанції) традиційно прийнято підбирати за критерієм «поштовхових струмів» або мінімальному внутрішньому опору, що найчастіше цілком виправдано. Однак, величини таких струмів можуть варіюватися в залежності від призначення і виду навантаження і інколи не настільки значні, щоб застосовувати спеціалізовані АБ з високими динамічними характеристиками (типу морально застарілих і не дуже надійних OGI з плоскими намазними пластинами або високоякісних, але вельми недешевих GroE). У цих випадках буває куди раціональніше вибрати, наприклад, акумуляторну батарею типу OPzS, термін служби якої більше, ніж у OGI, а надійність незрівнянно вища в силу особливостей технології та конструкції трубчастих пластин. Якщо ж поштовховий ток критичний, то варто взяти до уваги існування бюджетних аналогів акумуляторів OGI, але куди більш сучасних і досконалих, причому в герметизированому і необслуговуваному варіанті (як, наприклад, модельний ряд акумуляторів MMR виробництва «EverExceed»). Звичка обслуговувати АБ і періодично доливати в них електроліт (нерідко такий «аргумент» на користь заливних АБ і проти герметизованих) виглядає дещо застаріла в 21 столітті.

Інший приклад: герметизовані свинцево-кислотні акумулятори (VRLA) з гелевим електролітом нерідко подають як щось унікальне, універсальне і незамінне, особливо для «поштовхових» навантажень. На ділі гелеві акумулятори незалежно від бренду, а за самою своєю природою мають значно гірші динамічні параметри, ніж акумулятори АGM-типу (інші представники VRLA), будучи до того ж більш «ніжними» в експлуатації, досить чутливими до якості напруги живлення, швидкості і току зарядки та ін., і застосовувати їх в енергетиці слід в останню чергу і з великою обережністю. Єдиною їх неабиякою перевагою перед більшістю АGM-акумуляторів є більший циклічний ресурс. Але цей фактор важливий швидше для істинно циклічних систем (сонячна генерація, тягове застосування, частково телекомунікації), а не в буферному застосуванні, характерному для енергетики. Результат такої необґрунтованої і навіть неписьменної реклами (зате орієнтованої на збут більш дорогої продукції!) - зниження можливостей, а часом і працездатності обладнання, де гелеві акумулятори встановлені в силу «модних» віянь, плюс зайві (і чималі!) фінансові витрати.

Слід зазначити, що порівняно недавно вийшли на ринок АGM-акумулятори нового покоління, що  характеризуються удвічі більшим циклічним ресурсом (600 циклів заряду-розряду глибиною 100%), що в 2-2,5 рази більше показників акумуляторів колишнього покоління, присутніх на ринку України (причому кращих; про інших можна і не говорити). Це стало можливим завдяки інноваційному складу і особливої ​​чистоти активних матеріалів пластин (Pb-Ca-Sn-Al), а також іншим технологічним «ноу-хау», впровадженим компанією «EverExceed» (Великобританія). В цьому відношенні EverExceed просунулася значно далі більшості конкурентів. Ефект не обмежується тільки ресурсом - це і зросла ємність при кілька менших габаритах і вазі, і віддача 105-107% номінальної ємності з першого ж циклу, і велика тривалість служби в буферному режимі (від 12 до 20 років в залежності від модельного ряду). Т.ч., АGM-акумулятори нового покоління можна по праву відносити до продукції преміум-класу: вони зрівнялися з гелевими за частиною циклічного ресурсу, зберігши або примноживши свої вихідні гідності, причому залишаючись фінансово більш доступними. Такі АБ стають істинно універсальними, затребуваними як в буферних системах з короткочасним потужнострумовим навантаженням, так і системах управління оперативним струмом, промислових джерелах безперебійного живлення (акумулятори для ДБЖ), в системах альтернативної енергетики з циклічним режимом навантаження і навіть в якості тягових.

Однак, слід відрізняти від таких АБ другосортну (і гіршу) акумуляторну VRLA продукцію, що циркулює на ринку в чималих обсягах. Продукція, що виготовляється з переробленого (вторинного) свинцю і продається, до речі, далеко не завжди за низькими цінами, швидко розчаровує користувачів і підриває довіру до VRLA. Така продукція періодично з'являється під новими назвами, а якщо і має інформаційну підтримку, то, як правило, мізерну і малоінформативну, яка явно копіюється з одного джерела і нерідко супроводжується наукоподібної до безглуздості термінологією. Відфільтрувати її при первісному розгляді не настільки складно при наявності базових знань по темі і здорового глузду.

Можливості даної статті не дозволяють, на жаль, проаналізувати глибше і проілюструвати наочніше порушені питання. Проте очевидно, що лише зважений і обгрунтований підхід з урахуванням особливостей застосування, пристроїв, технологій і порівняльних характеристик як традиційного обладнання, так і інноваційного, може при виборі АБ дати найкращий результат, оптимальний з технічної та економічної сторін. Такого роду аналіз можливий лише за наявності і доступності повноцінної технічної інформації про ту чи іншу продукцію, в першу чергу на сайтах виробників або їх представників. Ступінь доступності таких даних, рівень і якість їх подачі як правило безпосередньо корелюють з походженням і якістю продукції. Ряд додаткових рекомендацій і даних про порушені питання можна отримати і на нашому сайті та/або звернувшись до нас.

 

Пульсар Лімітед - Енергія для Кращою Життя!Залиште свій коментар
© Pulsar Ltd., 2022